Paralimpik Yelken


Hayata Yelken Aç Projesi

İçimdeki deniz aşkını nasıl yaşarım diye düşünürken aklıma düştü paralimpik Yelken ki yelkencilik sporu bireyin kendini keşfetmesine ışık tuttuğu gibi mevsimsellikten uzak olan güzel Alanya bunun için mükemmel bir konumdaydı.

Koordinatörü olduğum projemizin temel amacı bölgede bulunan insanların bedensel engellilik konusunda bilinç düzeylerinin arttırılmasına katkıda bulunup bu sayede toplumsal bütünleşmenin sağlanması, engelli bireylerin bölgedeki sosyal hayata katılımlarını sağlamaktı, ayrıca direnci, mücadeleyi, karar vermeyi, özgüveni, aynı anda değerli kılan yelken sporuyla engelli gençlerimizin engelinin el verdiği ölçüde bedenen tıbben, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik haline kavuşmasına yardımcı olmak.

Proje kapsamında Alanya Belediyesi ve Alanya Yelken Kulübü işbirliği yapmaktadır, Yelken Kulübü bünyesinde kurulan Bedensel Engelliler Yelken Takımında gerçekleştirilen eğitimler ve antrenmanlar ile Ulusal, Uluslararası yarışmalara katılmaları planlanmaktadır.

''Hayata Yelken Aç'' projesi kapsamında Alanya Yat ve Yelken Kulübü Derneği bünyesinde Bedensel Engelliler Yelken takımı kurduk. Operasyonel sorunu çözmek için Alanya Belediyesi tarafından MARİNA'ya Paralimpik Yelkenlillerin suya kolaylıkla indirilmesi için Vinç kuruldu, engelli sporcularımızın malzemelerini tedarik ettik, ve lisansları çıkarttık. Yat & Yelken kulübü bünyesinde teorik ve pratik eğitimler devam ederken paralimpik teknelerden ilki Antalya Deniz Ticaret Odası tarafından, ikincisi ELİF AŞ. (Numan Gümrükçüler), üçüncüsü ise Alanya Ticaret ve Sanayi Odası ile Patika Derneği işbirliği ile Alanya Belediyesi'ne hibe edilmiştir.

Her hafta rüzgar elverdikçe özgürlüğe yelken açıyoruz.